Kuzey Irak’a ihracat yapacak firmalar bilgilendirildi.

Kuzey Irak’a yapılacak hayvansal ve bitkisel ürünler ihracatı ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İzmir’de konuyla ilgili bir toplantı düzenledi. Ege İhracatçı Birlikleri Toplantı Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, Hayvan ve Hayvansal Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanı Bayram Sertkaya ile Bitki ve Bitkisel Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanı Muharrem Selçuk, Kuzey Irak'a hayvansal ve bitkisel gıda ihracatı yapacak firmaların izlemesi gereken prosedürü anlattı.

Kuzey Irak’a yapılacak hayvansal ve bitkisel ürünler ihracatı ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İzmir’de konuyla ilgili bir toplantı düzenledi.

Ege İhracatçı Birlikleri Toplantı Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, Hayvan ve Hayvansal Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanı Bayram Sertkaya ile Bitki ve Bitkisel Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanı Muharrem Selçuk, Kuzey Irak'a hayvansal ve bitkisel gıda ihracatı yapacak firmaların izlemesi gereken prosedürü anlattı.
Kuzey Irak’a yapılacak gıda ihracatına ilişkin veteriner ve sağlık sertifikasında düzenleme yapıldığını ifade eden Sertkaya, 2013 yılı itibariyle yapılacak ihracatlarda yeni düzenlenecek sağlık sertifikalarının kullanılacağını belirtti. Ürünlerin Kuzey Irak’a geçişine bu sertifikaların eşliğinde izin verileceğine dikkat çeken Sertkaya, sertifikayı imzalamaya yetkili resmi veteriner hekimlerin bilgilerinin Kuzey Irak makamlarına bildirileceğini vurguladı.
Mart 2013 tarihinden itibaren sadece Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan sertifika almış ihracatçılar için Irak'a ihracat sertifikası düzenleneceğini belirten Sertkaya, ihracat yapmak üzere onaylı veya izinli firma listelerinin Mart 2013'e kadar oluşturulacağını kaydetti.